סביבה וחקלאות

מאת: ישי ספרים

מתוך: "על השיח הירוק", ישי ספרים
אנו חיים בעולם משתנה במהירות וזה מפחיד. התגובה המיידית לכך היא הרצון "לעצור את הרכבת" או אפילו "להחזיר את הגלגל אחורנית" וזה בלתי אפשרי. אם כך הדבר אז מה כן? זה הנושא העומד במרכזו של השיח הירוק. השיח הירוק פתח במשאבים, אבל כיום הוא מתפרש על מגוון רחב של תחומים ביניהם: סביבה ופיתוח, גלובליזציה וזהות, קפיטליזם ושיוויון, אינדיוידואליזם וקהילה, הסתגלות והשכלה, קנין הפרט ורכוש הציבור, הדור הזה והדור הבא. בהמשך ארצה לדון בנושאים האלה והדומים להם. אצא לדרך מן הרעיונות והאידיאולוגיות שהניעו בני אדם במאות האחרונות של האלף הקודם, אראה שרבים מן הרעיונות הישנים מככבים גם היום אם כי בשינוי אדרת.

למילה "ירוק" יש כיום כוח אדיר. בגרמניה היא העלתה לשלטון מפלגה ירוקה (מפלגה שנייה בגודלה בקואליציה), באירופה חברות מדווחות לבורסה על פעילותן בתחום איכות הסביבה. ההנדסה הגנטית, מוחרמת באירופה מפני שאינה ירוקה. בישראל נמכרו מניות של חברה בגלל שלא הלכה בדרך ירוקה והמשרד לאיכות הסביבה נותן ציונים לעיריות ולחברות על פי התנהגותן בתחום הירוק. לאט לאט ובאין רואה, קמה לנו האידיאולוגיה הירוקה אשר באה לתקן את העולם, קרי לצבוע אותו בירוק. האם שאלתם את עצמכם פעם, מה זה ירוק? ומה לא ירוק? על מה אנו מדברים כשאנחנו אומרים "סביבה", מה זאת סביבה טובה ומה לא טובה. מסתבר שרובנו הולכים בעניינים האלה ביחד עם כל העדר . אני ארצה להפשיט אחדות מן הפרות הקדושות שהשיח הירוק מדבר בהן ולהעלות כמה נושאים שהשיח הירוק מתעלם מהם, אולי גם לגלות שזה לא סרט בוקרים שבו לרעיונות הרעים כובע שחור ולטובים כובע לבן. מי שרוצה להבחין בין רעיונות טובים לרעים צריך כנראה לחשוב בעצמו. אם יעשה כן, ספק אם ימצא שבכל העניינים שבהם נסב השיח הירוק הוא נמצא באותו צד של המתרס.

השיח הירוק עוסק בתיקון העולם. יש הרואים בו אידאולוגיה שמרנית המבקשת להחזיר את הגלגל אחורנית ויש הרואים בו אידאולוגיה מתקדמת המבקשת לדאוג לדורות הבאים. בכל מקרה, רק מעטים מבקשים להשאיר את העולם כמו שהוא. תיקון העולם אינו דבר חדש, העם היהודי עוסק בגאולה, שהיא תיקון העולם ע"י כוח עליון, מימי הנביא יחזקאל. דם רב נשפך על מזבחן של אידיאולוגיות שבאו לתקן את העולם, ביניהן: אימפריאליזם, ליברליזם, סוציאליזם, קפיטליזם, קומוניזם, נאציזם ואפילו המדע. מסתבר שאחדות מאלה עדיין מככבות בשיח הירוק בזמננו ואני ארצה להתחקות על שורשיהן, לבחון את ההשפעה שיש להן ואם צריך להזהיר מתוצאותיהן.

האקולוגים רואים בסביבה מופרת חריגה משיווי משקל ובהקשר זה הם מצביעים על דילדול משאבים שאינם מתחדשים וריבוי האוכלוסייה והצטופפותה כעל רעות חולות שיש לתקנן. והמהדרים רואים את העולם מנקודת ראות של הפיל או הנמלה. כיום אין סביבה לא מופרת והכל הוא סביבה של העיר. סביבה שאינה נמצאת בשיווי משקל ואי אפשר להחזיר אותה לשם. אולי אפשר להחזיק אותה בנקודה הטובה לאדם. החזקה של מערכות ביולוגיות בנקודה הטובה לאדם, זה מה שעושה החקלאות מאז ומעולם ולכן, הכל חקלאות.
 
הצוות שלנו ישמח לענות לכל שאלה.
כתבו לנו:
   

ערך :  
Score :  
ברירת מחדל :
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו בלינקדאין